Kısmi Lak ve Kabartma Lak Nedir?

Lak, baskı yüzeyine uygulanan, ürünün parlak ve iyi görünmesini; bunlarla beraber dış etkenlere karşı korunmasını da sağlayan biruygulamadır. UV (Ultraviyole) lak olarak adlandırılır.

Lak uygulanmış kağıt yüzeyi nem, güneş ışığı, çizilme ve kağıt üzerindeki baskının dağılmasını karşı dayanıklı olmakla beraber diğer kaplama yöntemlerine (selefon, vernik) kıyasla en yüksek parlaklığı lak verir. Kağıt kalınlığı arttıkça baskı sonrası pliyaj, katlama ve kesim işlemlerinde kağıttaki çatlama ihtimali artar.

Lak ayrıca sadece kuşe kağıtlara uygulanabilir. Baskı sonrası koruyucu işlemleri tanımlarken “Lak” denildiğinde genellikle kağıdın tamamına lak uygulanacağı anlaşılır. Fakat lak sadece kağıdın tamamına değil, istenen bir bölgesine; sadece logonun, görselin vb. üzerine de uygulanabilir. Bu da kısmi lak olarak adlandırılır. Kısmi lak son yıllarda kullanımı gün geçtikçe artan, basılı ürünlerin birçoğunda ürünün etkisini arttırmak için kullanılan bir efekttir.

Özellikle broşür, kartvizit, davetiye, katalog, dergi ve kitap kapağı gibi insanların ellerinde en fazla dolaşan ürünlerde çok sık kullanılır.