Davetiye Türleri

Yaşamımız gün geçtikçe dijitalleşse bile, davetiyeler günümüzde sıklıkla kullanılan bir iletişim ve haber verme aracıdır. Etkinliklerinize ne kadar özenirseniz özenin, ne kadar güzel olursa olsun öncesinde davetlilere göndereceğiniz davetiyeler, etkinliğinizin insanda bırakacağı algı da çok önemlidir. Bu yazımızda sizlere, davetiye ve davetiye türlerinden bahsedeceğiz.

Davetiyeler açılışlar, şirket kutlamaları, fuarlar ve etkinliklerde katılımcılara haber verme amacıyla kullanılır. Davetiyelerin kullanım şekillerini kurumsal ve bireysel olarak ayırabiliriz. Bireysel kullanımlar; düğün, sünnet, nişan, ve nikah gibi, sevdiklerimize gönderdiğimiz davetiyelerdir. Kurumsal davetiyeler ise, şirketlerin her türlü etkinlikleri için kullanabileceği davetiyelerdir.

Kurumsal Davetiyeler:Firmalar genellikle tanıtımlarını yapmak ve marka bilinirliklerini arttırmak için etkinlikler düzenlerler. Bu etkinlikler, genellikle büyük paralar dökülerek ve emek verilerek düzenlenir. Bu kadar uğraşın sarfedildiği etkinliklerin davetiyeleri de bu emeğe yakışır güzellikte olmalıdır. İşte tamda bu noktada, iyi bir davetiye baskı için dikkat etmeniz gereken iki önemli faktör vardır; biri doğru tasarım, diğeri ise kaliteli baskı.

Kurumsal davetiyelerle ilgili dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle sıralayabiliriz;

-Davetiye üzerindeki firma ve etkinlikle ilgili tüm bilgileri yazdığınıza emin olun.

-Tasarım öncesinde, diğer firmaların örneklerine bakmayı ihmal etmeyin. Ancak sonucunda özgün bir tasarım çıkarttığınıza emin olun.

-Davetlilerin etkinlik ile ilgili sorularını sorabilecekleri, belli bir kişi ve iletişim bilgilerini eklemeyi unutmayın.

-Sosyal medya kanallarından etkinlikle ilgili yürüttüğünüz kampanyalar varsa, mutlaka davetiyede yer verin.

Bireysel Davetiyeler:Ülkemizde çokça kullanılan bireysel davetiye türleri; düğün davetiyesi, nişan davetiyesi, nikah davetiyesi ve sünnet davetiyesidir. Bu davetiye türlerinde, zevkinize göre bir tasarım tercih edebilirsiniz . Ayrıca seçim yelpazesi de kurumsal davetiyelere kıyasla daha geniş olur. İster 90’lar modeli klasik tasarım, isterseniz de modern ve şık bir tasarım tercih edebilirsiniz.